Sosyal ve ekonomik durum araştırması

Paylaşan kullanıcı: avukats
18 Eylül 2012 Salı 10:32:49


   Merhaba,


             Ölmlü trafik kazasına istinaden maddi ve manevi tazminat istemiyle açmış olduğum bir davam bulunmaktadır.Fakat kazada ölen şahıs iran asıllıdır ve müvekkilim de bu şahsın eşidir.Bilindiği üzere tazminat davalarında uygulamada tarafların sosyal ve ekonomik durumunun araştırılması yapılmaktadır.dava iki yıldır devam etmesine rağmen halen İran'da yaşayan müvekkilimin sosyal ve ekonomik durumunun araştırlması kapsamıdaki prosedüreden dolayı davanın esasına giremedik.Evrakların tercüme edilmesi, Dış İşleri Bakanlığı ile yapılan yazışmalar vs derken şekli anlamdaki eksiklikler dosyayı tıkadı.Kaldı ki yaklaşık 15 yıldır mesleğin içerisinde olmama rağmen özellikle bu tipte yani müvekkilin yabancı bir ülkenin vatandaşı olması hasebiyle ekonomik durumunun nasıl araştırlabileceğine dair bir olayla veya dava tipiyle karşılaşmadım.


           Netice itibariyle aslında tazminat davalarında uygulamada tarafların sosyal ve ekonomik durumunun araştırlmasına gerek görülse de; bir hak olan tazminat açısından tarafların zengin veya fakir olmasının hiçbir kıymeti yoktur.Sırf bu şekli uygulamadan dolayı zaman israfı olmakta ve dava uzamaktadır.Benim sizden talebim; özellikle müvekkilimin yurtdışından bulunması sebebiyle, talep edilen tazminat açısından sosyal ve ekonomik araştırma yapılmasının elzem olup-olmayacağı konusunda mevzuat veya emsal yargı kararıdır.Eğer böyle bir karar veya yasal dayanak olursa dosyanın önünü tıkayan sosyal ve ekonomik durum araştıması talebinden vazgeçerek davanın esasına girme noktasındaki engeli de ortadan kaldırmış olacağım.


     Saygılarımla..................


 


                                                                                                      Av.Yusuf Demirci Görüşler

Bu paylaşımla ilgili henüz görüş yazılmamış.


Görüşünüz :
   


Yargı Dünyası
http://www.yargidunyasi.com.tr/
Copyright © Bu programın Türkiye'deki yayın hakları Zigana Yayıncılık Pazarlama - Hilmi Akman'a aittir. Her hakkı saklıdır. Hiçbir bölümü ve paragrafı kısmen veya tamamen ya da özet halinde çoğaltılamaz. dağıtılamaz. Normal ve yasal alıntılarda kaynak gösterilmesi zorunludur.